Dairesel Kapı Motoru

Dairesel Kapı Motoru
05.12.2022
76

Dairesel kapı motoru ya da daha yaygın olarak açılır kapı motorları olarak adlandırılan bu motorlar, 90 derecelik açıyla açılıp kapanan kapılar için üretilen kayar kapı motorlarından sonra en yaygın kullanılan motor türüdür.

Sürgülü kapılar pratiktir ancak bu tip kapılar her alanda kullanılamadığı için çoğu zaman sadece ikinci kapı olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle yuvarlak kapı motorlarına olan talep o kadar fazladır ki birçok kaliteli alternatif bulmak mümkün olmaktadır.

Çalışma prensibi oldukça basit olan dairesel kapı motoru nedir sorusuna oldukça dayanıklı ve sağlıklı sistemler olduğu şeklinde de yanıt verilebilir. Sürgülü kapı motorları ve bariyer sistemlerinde olduğu gibi yuvarlak kapı sistemlerinde de flaşör, emniyet ışıklı bariyer ve yedek pil gibi aksesuarlar mevcuttur.

Daha çok bahçe kapılarında, fabrika girişlerinde, şirket girişlerinde bulunan dairesel kapı motorları, arabadan inmeden kapıyı açmanızı sağlayan bir motordur. Tek veya çift kanatlı bahçe kapılarına farklı güvenlik sistemleri ile takıp açılabilen bu kapılar, aracın bahçeye daha rahat girmesini sağlar.

Dairesel Kapı Motoru Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulama alanına göre tek veya çift olarak satın alınabilen dairesel kapı motoru çeşitleri arasından seçim yaparken birkaç noktaya özellikle dikkat etmek gerekir. Bu noktalar kapının ağırlığı, kanat sayısı ve kanat uzunluğudur. Kullanmakta olduğunuz kapı motoru kapı kanadını desteklemiyorsa, bu durum kapının açılıp kapanmasında sorun yaratabilir bu nedenle motor seçimi yaparken bu soruna özellikle dikkat etmek gerekir.

Bahçe kapınızın iki kanadı varsa, tek bir dairesel kapı motoru satın aldığınızda bir yerine iki kanat almanız gerektiğini de unutmamanız gerekir. Her motor sadece bir kapı kanadını açacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle çift yöne açılabilen bahçe kapıları için her kanat için bir kapı motoru satın almanız gerekmektedir. Aksi takdirde, tek kanatlı bir kapınız olacaktır. Ancak geniş bir daire şeklinde açılan tek bir kanadınız varsa, uygun işlevselliğe sahip tek kapı motorunu satın almanız da yeterli olabilir.

Dairesel Kapı Motoru

Dairesel kapı motoru çalışma sistemi 90 derecelik bir açılma açısına sahip kanatlı kapılara monte edilir. Bu kapıların açılıp kapanabilen bir veya iki kanatlı ve sabit söveli olduğunu görmek mümkündür. Belirli bir yöne açılan bu kanatlar sayesinde kapı motorlarının kullanılması çok daha hassas olup, her araç veya yaya girişi görüldüğünde bu kapıları manuel olarak açmak zorunda kalmamak pratik bir seçenek haline gelmektedir.

Açılı olarak açılan bu kapıların otomatik açılıp kapanmasını sağlayan dairesel kapı motorlarının montajına bakıldığında, bina kapı kanatlarına veya sabit direklere monte edilebildiklerini görmek mümkün olacaktır. Bu sayede uzun montaj işi gerektirmeyen bu motorları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca uzaktan kumandalar ve plaka okuma sistemleriyle uyumlu olması, kullanımını hızlı ve güvenli hale getirir.

Kapının açılıp kapanması sırasında kapının yanında nesne ya da insanlar varken oldukça güvenli bir kullanım sunan dairesel kapı motoru modelleri, sensörü sayesinde engeller önceden tespit edilerek açılıp kapanma işlemi durdurulabilir. Bu durum ise açma ve kapama sırasında mülke veya insanlara zarar gelmesini önler.

Dairesel Kapı Motoru Nerelerde Kullanılır?

Özellikle villalar ve şirket bahçelerinde bulunan döner kapılar için tasarlanmış dairesel kapı motorları ile daha güvenli bir ortam yaratmak mümkün hale gelmektedir. Genellikle dövme demirden yapılan bu kapı tipi için kanadın ağırlığı çok fazla olabilmektedir, bu yüzden kapı motoru seçerken dikkatli olmak gerekir.

Uygun bir kapı motoru satın alırken kapı kanadının ağırlığını önceden bilmek, motorun ağırlığı yönetmek istediğinizden daha fazla kanatlı kapılar için gerekli olan güvenli ortamı sağlayabilmesi açısından önemlidir.

Ev, iş yeri, hastane, alışveriş merkezi, site, fabrika, garaj gibi yapılarda farklı ihtiyaç ve bütçelere uygun kapı motorları pratik, estetik ve konforlu ürünlerdir. Sıklıkla kullanılan dairesel kapı motoru ürünleri, uzun ömürlüdür ve yıllarca güvenle kullanılabilir.

Açılma ve kapanma süreleri ayarlanabilen kapı motorları aynı zamanda izolasyon gibi ek özellikler de içermektedir. Odadaki havayı koruyan ve yerden tasarruf sağlayan kapı motoru aynı zamanda düşük güç tüketimi özelliğine sahiptir.

İnsan gücünün az olduğu yerlerde ağır kapıları rahatlıkla açan dairesel kapı motoru kullanım alanları oldukça geniştir. Güvenli hizmet veren bir üründür. En son teknoloji ile üretilen bazı kapı motorları küçüktür ve dar alanlarda kullanım kolaylığı sağlar. Farklı açma fonksiyonlarına sahip ürünler.

Örneğin kayar kapı motorları güçlü ve hızlı çalışma prensibi ile kullanışlıdır. Ayrıca kolay montajı nedeniyle tercih edilen kapı motorları güvenlidir ve kullanıcılara hiçbir zararı yoktur.

Uygulamaya ve motorun performans aralığına bağlı olarak sağlam bir gövde ile kolayca satın alınabilen ürün farklılık gösterecektir.Dairesel kapı motoru oldukça kullanışlı bir üründür. Bunun yanı sıra küçük alanlara da kolaylıkla uyum sağlar.

Kapının daire şeklinde otomatik açılıp kapanmasını sağlayan bu sistem çeşitli özelliklere sahiptir. Parmak okuma, sıkışma algılama sistemi, kapı zilinin kullanıcı tarafından açılıp kapanması gibi özelliklerle kullanıcı rahatlığı düşünülerek tasarlanmıştır.

Dairesel kapı motoru fiyatları seçilen ürüne ve ürün özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Tesisiniz veya eviniz için en iyi seçimi yapmadan önce kapı motorunun uygulama alanını araştırmak ve motorun performans özelliklerini bilmek önemlidir.

Dairesel yuvarlak kapı motoru, kapı motorunun çalıştırılmasına büyük kolaylık sağlayan uzaktan kumandalı otomatik bir sistemdir. Kullanım esnasında büyük bir esneklik sağlar. Arazi ve özel mülkiyet giriş çıkışlarında da yaygın şekilde dairesel kapı motoru ürünleri kullanılmaktadır.

Dairesel kapı motorları elektrik kesintisi durumunda manuel olarak kontrol edilebilmektedir. Kapı motoru seçerken kapınızın ağırlığına, boyuna ve kullanım sıklığına dikkat etmelisiniz. Dairesel kapı motorlarında dikkat edilmesi gereken bir nokta da çift limit anahtara sahip olmalarıdır.

Bu durumun avantajı, daire kapı motorunun limit anahtarının, kapıyı doğrudan açıp kapamadan bir yardımcı durdurma için kullanılmasıdır. Kontrol kartı ayrıca yuvarlak bahçe kapısı motorunun açılış ve kapanış sürelerini belirlemek için de kullanılabilir. Bahçe kapısının kanat motoru kapının uzunluğuna, ağırlığına ve kullanım sıklığına göre değişir.

Dairesel Kapı Motorunun Özellikleri

  • Dairesel kapı motorunun otomatik kapanma süresi ayarlanabilir.
  • Otomatik yuvarlak kapı sisteminin kanat bekleme süresi ayarlanabilir özelliktedir.
  • Gücü, dengeyi, gücü açıp kapatmayı ayarlama yeteneğine sahiptir.
  • Elektrikli kilidi yuvarlak bahçe kapısı motoruna bağlayabilirsiniz.
  • Yuvarlak kapı operatörünün programlanması çok kolaydır.
  • Kendi açılış/kapanış limitlerinizi belirlenmenizi mümkün hale getirir.
  • Otomatik hata teşhisi gerçekleştirir.
  • Dairesel kapı motoru, açma ve kapama sırasında yavaş başlatma/durdurma işlevine sahiptir. Dairesel kapı motorları, engel algılama sayesinde sıkıştırılmaz.
  • Otomatik dairesel kapı motoru kapının açılıp kapanmasında kolaylık sağlamakla birlikte estetik bir görünüm de katmaktadır.

Araca giren çift kapılar otomatik yuvarlak kapı sistemleri veya manuel olmak üzere iki gruba ayrılır. Manuel olarak açılan kapılar ek ekipman gerektirmez, ancak kapıyı her seferinde açıp kapamak zor olabilir. Bunu önlemek için çift kapılarınıza yuvarlak kapı motoru takmanız önerilmektedir.

Bu motor kapıyı ihtiyaca göre tam 90 derece açıp kapatabilmektedir. Tüm kapılar için uygun olması da dairesel kapı motoru avantajları arasında bulunan bir özelliktir. Bunun yanı sıra dairesel kapı motorları ahşap veya demir her türlü kapıya takılabilen motorlar olarak bilinmektedir.