Yana Kayar Kapı Motoru

Yana Kayar Kapı Motoru
27.11.2022
100

Yana kayar kapı motoru ve yana kayar kapı motoru servisi için profesyonel montaj ve orjinal ürünler ile sizlere hizmet veriyoruz. Yana kayar kapılar düz zemin üzerinde dişli üzerinde kayan yapıdaki kapıların çalışmasını sağlayan sistemdir.

Başka bir deyişle yana kayar kapılar için üretilmiş olan bu motorlar, kapının çalışmasını sağlar. Genel olarak sürgülü sistem üzerinde çalışan yana kayar kapılar, çalışma esnasında yana doğru kayarak açılmakta ve sonrasında kapanmaktadır. Sitelerin girişlerinden işyerlerinin girişlerine kadar pek çok alanda kullanılan bu kapı sistemlerinin çalışmasını ise yana kayar kapı motorları sağlamaktadır.

Yana Kayar Kapı Motoru Nedir?

Yana kayar kapı motoru yana kayarak açılma ve kapanma işlemi yapan otomatik kapıların çalışmasını sağlayan motor sistemidir. Yana kayar kapıların genişlik ve yükseklikleri farklılık gösterdiği için ağırlıkları da buna göre farklılık taşır. Bu kapsamda da sistemde kullanılacak olan motorun da farklı yapıda olan kapılara uygun özellikler taşıması gerekir. Bu kapı sistemleri için hareket adına gerekli olan enerjiyi motor üretmektedir.

Sorunsuz bir şekilde istenildiği kadar kapının açılıp kapanmasını sağlayan motorlar elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Aynı zamanda bazı modeller kendiliğinden akü özelliğine de sahip olup elektrik kesintisi gibi durumlarda da yaşanacak aksaklıkların önüne geçmektedir. Ev, ofis, site, fabrika, plaza girişi, villalar gibi çok farklı alanlarda kullanılan yana kayar kapılar için motorlar en önemli parçalardır.

Yana Kayar Kapı Motoru

Yana Kayar Kapı Motor Çeşitleri

Yana kayar kapı motor çeşitleri kullanılacak olan kapının özelliklerine göre farklılık gösterir. Yana kayar kapıların çalışma mantığı sürgü üzerinde olan kapının hareketlendirme uyarısı geldiğinde sürgü üzerinde yana doğru hareket etmesidir.

Bu esnada sistemde yer alan sensörler de kapının tam açılıp açılmadığını kontrol eder ve olası bir geçiş esnasında kapanan kapı da tekrar açılır. Bunun çalışma yapısı ise tamamen motordan kaynaklı güce bağlıdır. Kapıların boyutları ve ağırlıkları değiştiği için de motorlar da özellikleri bakımından farklılık taşır. Motor, sürgü kapının sensörler tarafından algılandığında otomatik şekilde açılıp kapanması için gerekli olan enerjinin üretilmesini sağlamaktadır.

Motorların güç kapasitelerinin farklı olması ihtiyaca uygun çeşitte motorun seçilmesini de mümkün kılmaktadır. Dolayısıyla çeşitler arasından tercihte bulunurken kapının boyutuna ve ağırlığına göre performans sağlayacak motor seçilmelidir.

Genel olarak motorların sunacakları performans kapının boyutu ve ağırlığı ile orantılıdır. Örneğin yana kayar kapı motoru 1000 kg kapasiteye sahip olan ürün 8 metreye kadar olan kapıların çalışması için idealdir. Buradaki kapasite hesabı yapılırken aynı zamanda kapının imal edildiği malzemenin ağırlığının dikkate alınması gerekir çünkü kapıda kullanılan malzemeye göre ağırlık değişecektir.

Geniş ve ağır kapılarda kullanılacak olan motorların W güçleri fazla olmaktadır. Çoğunlukla 230 V doğru akım ile çalışan motorlar, bu sayede tasarruflu kullanım da sunarlar. Kapının kendi başına hareket etmesi için gerekli olan enerjiyi rahatlıkla üretebilen bu motorlar küçük yapıda olan kapılar için de daha düşük güç değerlerinde bulunabilmektedir.

Motor ayrı olarak satılabildiği gibi aynı zamanda genelde kapı kurulumunun sorunsuz şekilde yapılması için set olarak satışa çıkarılır. Set içerisinde kapının güvenli ve sorunsuz şekilde çalışması için sensör, fotosel, uzaktan kumanda ve lamba gibi parçalar da bulunur.

Bu sayede yana kayar kapı montajı yapılırken set halinde satışa sunulan ürünlerin tercih edilmesi daha tasarruflu olmaktadır. Ancak bu parçalara gerek yoksa ve örneğin kapı motoru arızalanması gibi durum söz konusuysa müstakil motor seçimi yapılabilir. Motor yapısı itibariyle tamamen yana kayar kapılar için üretildiğinden kullanım ömrü olarak da uzun ömürlülük sunar.

Kapıya ve sürgü sisteme de zarar vermemesi için kapının açılma hızını doğru olarak ayarlamayı olanaklı kılan sistem yavaş açılma ve yavaş kapanma prensibi ile çalışır. Motor bu sayede gün içinde çok sık kullanımlara bile başarılı şekilde karşılık vermeyi başarır.

Yana Kayar Kapı Motoru Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yana kayar kapı motoru seçimi için belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bu noktalar kapı motorunun ömrünü ve performansını doğrudan etkileyen unsurlardır. Kapının ağırlığı ve uzunluğu ile kapıya bağlı unsurların yanında kapının hangi aralıklarla kullanılacağı da yine motor seçiminde dikkate alınmalıdır.

Çünkü kapının açılma kapanma sıklığı gerekli olan enerjiyi sorunsuzca sağlayabilmesi açısından önemlidir. Kapı kullanım aralığı motor gücünün belirlenmesindeki önemli detaydır. Örneğin 1 saat içinde 30 defa açılıp kapanacak bir kapı için bu kaldırım sıklığını güç olarak kaldırabilecek bir motorun tercih edilmesi gerekir.

Kullanılacağı kapının uzunluğu ve ağırlığı da yine seçim esnasında dikkat edilmesi gereken etmenler arasında yer alır. Bu bakımdan ürün tercihinde motorun kaç metrelik kapıyı itme ve çekme gücü olduğuna bakılmalıdır. Mevcut uzunluğun dışında kalan motorlar kapıyı itme ve çekmede başarısız olacağı için istenen performansın elde edilmesi de mümkün olmayacaktır. Kapı ağırlığı konusunda da birebir eşdeğerde olacak yana kayar kapı motorları yerine mevcut ağırlığın biraz üstünde güce sahip olan motorlar seçilmelidir.

Çünkü birebir güce orantılı şekilde motor seçimi yapılırsa zamanla motor yorulacak ve performansı da buna bağlı olarak düşebilecektir. Bu bakımdan da örneğin 250 kg ağırlıkta olan bir kapı için motorun 400 kg taşıma kapasiteli olarak seçilmesi gerekir. Birbirine yakın oranlarda motor seçilirse beklenen performansı sağlamayabilir. Kapı ağırlığının altında güce sahip olan motor seçilmesi durumunda ise istenen hareket oluşmayacaktır.

Motorun sağlayacağı güvenlik olanakları da yine seçim esnasında göz önünde tutulmalıdır. Bazı motorlar akü bağlantıları ile elektrik kesintilerinde yine sorunsuz şekilde çalışma gösterirler. Bunun yanında aracın kapıya sıkışmasını da engelleyecek engel bariyer sistemi gibi özelliklerin olması da yine motorun kullanım avantajlarını arttıran detaylar arasında yer alıyor.

Yana Kayar Kapı Motoru Nerelerde Kullanılır?

Yana kayar kapı motoru kullanımı yana hareket eden kapılar içindir. Yana kayar kapılar ise pratik ve sorunsuz kullanım sağladıkları için pek çok alanda kullanılmaktadırlar. Bu kapılara özel olarak geliştirilmiş olan motorların çalışma sistemleri oldukça basittir.

Motor, elektrik enerjisini dişlilerine aktararak güce dönüştürmektedir. Bu güç ile dişliler hareket eder ve tekerlekler yardımıyla kapı geriye ya da ileriye doğru çekilir / itilir. Bunun sonucunda ise ray üzerindeki kapı hareket eder.

Motorun harekete geçmesini sağlayacak olan unsur ise sistemde yapılan entegrasyonlar ile çok çeşitlidir. Doğrudan buton ile çalışabileceği gibi fotoselli sistem, uzaktan kumanda, plaka tanıma, uzaktan çağrı gibi pek çok yöntem ile çalıştırılabilir duruma gelir. Harekete geçirici komut motora geldiğinde motor sorunsuz çalışma gösterir.

Ayrıca güvenlik sağlanması amacıyla fotoselli algılama gibi özelliklere karşı da tam uyumluluk gösterir. Yaya veya araç geçerken kapının açılmasını engelleyecek yapıya da sahip olan motor böyle bir uyarı halinde çalışmasını durdurur ve tekrar kapıyı geriye doğru çekerek açılmasını sağlar.

Yana Kayar Kapı Motoru Fiyatları

Yana kayar kapı motoru fiyatları tercih edilecek motor gücüne ve özelliklerine göre değişmektedir. Tekli olarak bu motorlar bulabildiği gibi set olarak da bulunabilmektedir. Set içerisinde motorun yanı sıra yana kayar kapıların sorunsuz çalışmasını sağlayacak diğer aparatlar da bulunur. Özellikle yeni veya sıfır kapı kurulumlarında bu setlerden tercih ederek tasarruf sağlayabilirsiniz.