Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka Tanıma Sistemleri
12.12.2022
119

Plaka tanıma sistemleri araçların kontrollü giriş çıkış yaptığı alanlarda kullanılan sistemler olarak ele alınmaktadır. Plakayı okuyarak güvenlik kontrolü sağlamak günümüzde oldukça yaygındır. İstenilen güvenlik önemlerine göre donanım ve yazılım çeşitlendirilir. Birçok alanda kullanılabilen bir sistem, hızı ve güvenilirliği ile göz doldurmaktadır. Bu sistemler bulundukları alanlara birçok avantaj sunmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemlerinin Kullanım Alanları

Plaka tanıma sistemleri kullanım alanları arasında öncelikli olarak şantiyeler, gişeler ve otoyollar gelmektedir. Ayrıca üniversiteler, hastaneler, kamu binaları, askeri alanlar, hudut ve gümrük bölgeleri, araç muayene istasyonları, araç kantarları gibi birçok alanda da bu sistem güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir.

Plaka tanıma sistemleri, herhangi bir aracın plaka numarasını okumak için tasarlanmış bir sistem olarak tanımlanır. Plaka okuma dijital görüntü kaydedilerek yapıldığından yazılım tabanlıdır. Genellikle araçları takip etmek için kullanılırlar.

Plaka tanıma sistemleri sayesinde başarılı bir şekilde plaka okumak her araca büyük kolaylık getirmekte ve aynı zamanda farklı sonuçlar üretmektedir.

Plaka tanıma sistemi güvenlik sistemleri arasında en sık tercih edilen yöntemlerden biri olarak bilinmektedir. Plakanız varsa, marka veya model ne olursa olsun herhangi bir aracı okuyabilirsiniz.

Plaka Tanıma Sistemleri Çalışma Prensibi

Plaka tanıma sistemi çok basit bir işletim sistemi kullanır. Plaka alanı, kamera tarafından yakalanan aracın görüntüsünde vurgulanır. Plakaların görüntüleri kullanılan yazılım tarafından işlenir. Plaka işlenirken tüm karakterlerin dizilere dönüştürülmesine ve bu yazı tipinde okunmasına özen gösterilir. Yazılım tarafından sağlanan ölçümler, tüm araç bilgilerine erişim sağlayan bir veri tabanıyla karşılaştırılır.

Trafiğin yoğun olduğu alanlarda otopark giriş çıkışları hızlı olmalıdır. Geleneksel biletleme sistemleri bu süreci yavaşlatır. Otoparka giriş yavaş olduğu için daha fazla araba birikecektir. Plaka tanıma sistemleri çalışma sistemi sayesinde, araç giriş çıkışları hızlanır ve otopark girişlerinde sıkışıklığın önüne geçilir.

Şehir hayatında herkes hemen hemen her gün park yerlerini kullanır. Özellikle ofislerde çalışanlar araçlarını ofis otoparkına veya meydana park eder. Evlerin ayrıca açık veya kapalı park yerleri mevcuttur. Otoparklara daha kolay giriş ve çıkış, bize birçok yönden fayda sağlar. Plaka tanıma sistemi sayesinde giriş ve çıkış süreleri en aza indirilebilir.

Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka Tanıma Sistemlerinin Uygulama Alanları

Plaka tanıma sistemleri çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Plaka tanıma sistemi, plaka okuma ve otomatik tanıma seçeneği sunarak, uygulama alanı ne olursa olsun tüm tanıma işlemlerinin net bir şekilde yürütülmesini sağlar.

 • Trafik düzenlemesi: Trafik kontrollerinin aktif olarak yapıldığı yerlerde plaka tanıma sistemlerinin kullanımı yaygındır. Plaka tanıma sistemi sayesinde aracın kime ait olduğunun ve şüpheli durumda olup olmadığının anlaşılabilmesi için yapılan trafik kontrollerinde yüksek başarı oranı sağlanmaktadır.
 • Parti sayımı girişi/çıkışı: Güvenlik risklerinden kaçınmak için konut girişlerinde plaka tanıma sistemleri kullanılabilir. Kullanım kolaylığı tüm yaşam alanlarınızı kontrol altında tutmanızı sağlar.
 • Sınır bölgesi: Sınır kapılarında ülkeler arasında hareketin sağlanması için plaka tanıma sistemleri aktif olarak kullanılmaktadır. Sınır güvenliğinin tam anlamıyla başarıya ulaşmasını sağlama imkanı sunan plaka tanıma sayesinde olası sorunların kısa sürede önüne geçilebilmektedir.
 • Üniversiteler: Üniversiteler çok sayıda aktif insanın bulunduğu alanlardır, bu nedenle kapsamlı güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. Plaka tanıma sistemi kullanılarak şüpheli araçların kampüse giriş çıkışlarının engellenmesi ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınması sağlanmaktadır.
 • Park alanları: Çok sayıda aracın bulunduğu belediye otoparklarına plaka tanıma sistemi ile giriş ve çıkış izni verilmektedir. Plaka tanımanın aktif çalışması, ayrım gözetmeyen araç erişimini engellerken, hızlı tanıma yüksek düzeyde güvenlik sağlar.

Plaka Tanıma Sistemlerinin Avantajları

Plaka tanıma sistemleri avantajları oldukça geniş bir listeye sahiptir. Liste şu şekilde özetlenebilir;

 • Şüpheli araç tespiti: Geçmişte, kameralar tarafından alınan görüntülerin belirli yazılı listelerle karşılaştırılarak şüpheli araçların tespiti mümkün olsa da, bu işlemin uzun sürmesi büyük bir dezavantaj oluşturmaktaydı. Plaka tanıma sayesinde tam otomatik bir işletim sistemi, şüpheli araçların tespitini üstlenir.
 • Suç takibi: Plaka tanıma sistemlerinin sağladığı plaka okuma sayesinde suç takibi oldukça pratik bir seviyede yapılabilmektedir.
 • Zamandan tasarruf: Plaka tanıma sistemi, plakaları mümkün olan en kısa sürede işleyip atayarak çok zaman kazandırır.
 • Etkin önlemler almak: Plaka ile araç tanıma, olumsuz etkilere karşı erken önlem alma ve hızlı müdahale etme ayrıcalığını size sunar.
 • Daha güvenli bir sistem: Plaka tanıma sistemlerinin faydalarından biri de güvenliktir. Kapıda plakanızı okuyarak ve kaydederek suç işleme olasılığınız azalır. Ve bir kaza veya suç durumunda, polis ihtiyaç duyduğu bilgilere daha kısa sürede sahip olacaktır. Bu, plaka tanıma sistemlerine sahip ofisleri ve alışveriş merkezlerini daha da güvenli hale getirir. Ayrıca otoparka girmesine izin verilmeyen araçlar ilk adımda tanınabilmektedir.
 • Otomatik park hizmeti: Otopark giriş/çıkışlarında bilet sistemi ve vale vardı. Plaka tanıma sistemleri sayesinde bu süreçlerin çoğu otomatikleştirilmiştir. Plaka tanıma sistemlerinin faydalarından biri de 7 gün 24 saat kesintisiz çalışan otomasyondur. Ayrıca sistem plakaları yüksek doğrulukla okur. Bu, hatalı plaka okumaları ile ilgili sorunları önler. Bu sistemlerin kurulumdan sonra çalıştırılması da oldukça uygun maliyetlidir. Bu açıdan bakıldığında, otomatik otopark hizmetleri daha hesaplı ve uygun maliyetli bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Gerçek zamanlı avantajlar: Bir plaka tanıma sistemi, tüm tanıma sürecini gerçek zamanlı olarak gerçekleştirir. Bu işlem sırasında neredeyse sıfır seviyesinde yavaşlama gerçekleşir. Araç otopark giriş ve çıkışına yaklaştığında bariyer otomatik olarak açılır. Bu da otopark girişlerinde bekleme sürelerini en aza indirir. Otopark girişinde bekleme süresi kısa olduğu için trafik sıkışıklığı da ortadan kalkar.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, plaka tanıma sistemleri avantajları öne çıkan sistemler olarak görülebilir. İşletmeniz için bir plaka tanıma sistemi kurmak size zaman, çaba ve para kazandırabilir. Doğru plaka tanıma sistemini bulmak, uzun vadede işletmenize değer katmaya yardımcı olabilir.

Plaka tanıma sistemleri nedir sorusuna, kamera, veri işlemci, harf/rakam veya karakter okuma yazılımını entegre eden kapsamlı bir sistem olduğu yönünde yanıt verilebilir Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi teknolojileri, otomatik olarak okunan plaka verilerini kullanmayı ve depolamayı daha hızlı ve verimli hale getirmiştir.

Plaka bilgilerine ek olarak plaka ile ilişkili GPS verilerinin kaydedilmesi, kaydedilen dosyanın boyutunu önemli ölçüde artırmaz ve otomatik plaka tanıma teknolojisinin performansına önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.

Geçmişte araç hızı, ışık oranı, görüntü elde etme düzeyi, farklı plaka fontları gibi engeller günümüzde algoritmik teknolojideki hızlı gelişmeler sayesinde çok büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca IP kamera teknolojisinin gelişmesi otomatik plaka tanıma sistemlerinin uygulama alanlarını genişletmiştir.

Araç plakalarını okumak için kamera sisteminden yüksek çözünürlüklü bilgi ve hızlı görüntü işleme sağlayan görüntü sensörünün performansı önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Plaka tanıma sistemleri çeşitleri ortaya çıktığı ilk süreçlerde yaklaşık %60 doğrulukla tespit edilirken şimdi %96 doğruluğa ulaşmıştır.

Plaka Tanıma Sistemi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bir kamera için bir plaka tanıma sistemleri modelleri seçerken, dikkate alınması gereken ilk şey, kameranın özel bir plaka tanıma sistemi mi yoksa genel amaçlı bir kamera mı olduğudur. Kamera işlemcilerinin bu yönteme göre tasarlanmış olması hızı ve doğruluğu etkilemektedir.

Bu bölümde ayrıca plaka tanıma sisteminin nasıl çalıştığı açıklanmaktadır. Kızılötesi arka ışık özelliğini kullanmak ve doğru noktaya odaklanmak, yüksek kaliteli bir plaka tanıma sistemi için de farkı gösterir. Başarılı olmak için seçtiğiniz kameranın plaka tanıma sisteminizle uyumlu çalışması çok önemlidir.