Hangar Kapısı

Hangar Kapısı
25.11.2022
92

Hangar kapısı büyük kapı aralığı gereken yerlerde kullanılmaktadır. Büyük ölçekte kapı aralığı bulunan veya gereken yerlerde kullanılan hangar kapıları genel olarak tersane, uçak hangarları ve maden gibi alanlarda tercih edilir. Çok büyük boyutları nedeniyle mega kapı olarak da adlandırılan bu kapılar işlevsel ve pratik yapılarının yanında yüksek dayanıklılık da sunar.

Hangar Kapısı Nedir?

Hangar kapısı kapı aralığı olarak büyük ölçekte olan yerlerde kullanılır. Bu kapsamda tersane, uçak depoları ve maden gibi yerlerde kullanılmaktadır. Bu alanlar iş tanımı gereğince büyük geçişlere sahiptir ve bunun yanında çevresel koşullara yönelik olarak da dayanıklılığın ön planda tutulduğu yerlerdir. Hangar kapılarının kullanıldığı alanlarda tehlikeli sayılabilecek pek çok iş yapılmaktadır; kaynak, bilime, çeşitli benzeri araçların kullanımı gibi durumlar kapıların da dayanıklı olmasını gerektirir. Bu yüzden de hangar kapıları yüksek dayanıklılık sunacak malzeme yapısına sahiptir.

Hangar Kapı Özellikleri Neler?

Hangar kapı çeşitleri temel olarak yüksek dayanıklılığa sahip olan kaynak, bileme ve benzeri eylemlerden kaynaklı kıvılcım veya kumlama maddelerinin sıçramasına karşı dayanıklı olarak üretilen kapılardır. Çünkü hangar olarak adlandırılan büyük depo veya alanlarda iş tanımına bağlı olarak kaynak, bileme, kumlama gibi eylemler gerçekleştirilir. Normal kapıların bu türden işlemlere uzun süreli dayanıklılık göstermesi oldukça güçtür. Ancak hangar kapılar sağladıkları yüksek dayanıklılık ile birlikte alanın güvenliğinde önemli bir role sahiptir.

hangar kapisi

Çift taraflı PVC branda ile üretilen hangar kapıları aynı zamanda olumsuz hava koşullarına karşı da dayanıklılık sağlar. Bu kapsamda eksi 35 dereceden 70 dereceye kadar sundukları yüksek dayanıklılık ile her türden coğrafyada kullanıma uygundurlar. Aynı zamanda makine veya alet kullanımından kaynaklı olarak yaşanacak ısı değişimlerine karşı da uyumluluk göstermeyi başarırlar. Sadece ısı olarak değil özellikle hangarlar çok büyük yapılar oldukları için bu alanların rüzgarın olumsuz koşullarına karşı da koruma sunması gerekir.

Sürgülü Hangar Kapısı

Kapılar rüzgara karşı tam koruma sağlayarak alanın olumsuz durumlardan korunmasına yardımcı olmaktadır. Kapı yüzeyi geniş olduğu için sert esen rüzgarda herhangi bir esneme veya zorlama olmaması için yüzey kısmı özel geliştirilmektedir. Bu kapsamda yatay kılavuzlar kapsamında üzerine gelecek rüzgar yükünün binaya monte edilmiş olan dikey kolonlara iletilmesi ve sonrasında da rüzgar yükünün minimalize edilmesi amaçlanır. Böylece hangarın maruz kaldığı rüzgar yüküne uygun tasarım gerçekleştirilebilir ve olumsuz hava koşullarına karşı en iyi koruma sağlanabilir.

Yana Kayar Hangar Kapısı

Hangar kapısı kullanımı mekanın ihtiyaçlarını karşılayacak şekildedir. Uçakların tutulduğu, tamir edildiği ya da üretildiği yerler olan hangarlar için bu kapılar uçak kanatlarının da kolay şekilde geçebileceği özellikler taşır. Uçağın sorunsuz ve rahat şekilde geçebilmesi için yatay olarak hareket eden yukarıya katlanan direkler kullanılır. Özel tasarlanmış direkler ile yan yana olan büyük kapılar da birleşik yapıya gelerek çok daha büyük açıklık oluşturur. Bu oluşan açıklık uçak kanatlarının boyuna göre ayarlanabilir ve böylece kanatların hiçbir şekilde zarar görmeden giriş veya çıkış yapmasına olanak tanır.

Hangar kapısı boyutları itibariyle sınırsız denilebilir çünkü mekanın ihtiyaçlarını karşılayacak doğru boyutlarda üretilebilmektedir. İstenilen her boyutta üretilmesi sayesinde kullanım açısından önemli bir pratiklik sağlar. Hızlı ve dayanıklı yapısı sayesinde ise kısa süreler içinde açılır veya kapanabilir. Özel olarak tasarlanan yapısı ile alanın güvenliğini de sağlar. Mekana istenmeyen girişlerin önlenmesinde güvenli ve dayanıklı kullanım sunar.

Hangar Kapısı Sistemleri Nasıl Çalışır?

Hangar kapı çalışma sistemi olarak kapının ağırlığını doğru şekilde karşılayacak çelik halatlar aracılığıyla açılma ve kapanma yapısına sahiptir. Kapının üst kısmında yer alan profile bağlı olan kapı motoru bulunur. Motora bağlanmış olan tambur sistemi çalışma esnasında dönerek çelik halatları üzerine sarmaktadır.

Çelik halada bağlı olan kapı iç plakaları ise birbirlerinin üzerine binerek yukarı doğru katlanma gösterir. Kapı üzerinde eşit şekilde dağılmış olan çelik halatlar ise kapı ağırlığının eşit olarak taşınmasını sağlar. Bu da güvenliği en iyi şekilde sağlar. Ayrıca üzerindeki yükün de eşit şekilde dağılmasını sağlayarak minimalize olmasını sağlar. Kapı panonun üzerinde yer alan butonlara sürekli basıldığında sistem hareketini sürdürür, buton bırakıldığında ise kapı durmaktadır. En alt veya en üst noktaya geldiğinde ise otomatik kapi olarak durur.

Bu özellikleri itibariyle hangar kapıları otomatik yapılarıyla kullanıcılar için ekstra yük ve çaba oluşturmadan rahatlıkla kullanılabilirler. Aynı zamanda sistem güvenli şekilde çalışmaya da uygun olarak tasarlanır. Sorunsuz çalışmasını gerçekleştirmek için sistemde farklı elemanlar bulunur.

Hangar kapısı karkas kısmı çelik profillerden üretilir ve çinkobazlı boya ile boyanmaktadır. Modüler yapıdaki kısım böylece uygulama alanına nakledilmesinde de kolaylık sağlar. Sistem ayrıca özel conta sistemleri ile hava sızdırmazlığını da en iyi şekilde sağlar. Kapı kanatları ise rüzgar mukavemetine en iyi şekilde karşılık verecek şekilde tasarlanmaktadır.

Projelendirme aşamasında da mutlaka rüzgar mukavemeti göz önünde tutulur. Farklı alanlara yönelik rüzgar hızı değişebileceği için rüzgar mukavemetinin en iyi şekilde olması için bölgesel değerlendirme yapılır. Bunun için statik hesaplama yapılır.

Sistemde yer alan üst ray mekanizması ise yine dayanıklılık açısından çelik profilden üretilmekte ve çinkobazlı boyayla boyanmaktadır. Proje kapsamında yönlendirici kanal sistemi içerir. Her kapı kanadında ise en az 2 takım olacak şekilde üst tekerlek grubu kullanılır.

Tekerlek grubu çarpma veya diğer basınç etkilerinin sonucunda kapı kanatlarının raydan çıkışını engelleyecek özellikler taşır. Tekerlek sisteminin modüler yapıda olması montaj işlemlerini kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda kolay değiştirilebilir olması da olası arıza durumlarında iş akışını aksatmayacak pratik şekilde tekerlek mekanizmasının değişmesini sağlar.

Üst ray mekanizması gibi alt ray mekanizması da hangar kapısı çalışması için önemlidir. Alt tekerlekler de özellikle zeminde oldukları için korozyona karşı dirençli olan çelikten üretilir. Proje kapsamında taşıyıcı ve yönlendirici kanal sistemi uygulanır.

Ray kanalları özellikle kapının kanat kısımlarının çarpma ve farklı basınç etkilerinden ötürü raydan çıkışını engelleyici özellik taşır. Raylar örneğin uçak gibi araçların giriş ve çıkış yapabilmesi için zeminde çıkıntı yapmayacak şekildedir. Böylece çok hassas yapıdaki araçlar bile sarsıntısız şekilde geçiş yapabilir. Kanal içinde hava koşullarına bağlı olarak su veya benzeri atıklar da birikmemesi için gider bulunur, kanal temizliği ise kolay şekilde yapılabilmektedir.

Sistemde kullanılan hangar kapısı motoru ise yüksek güç üreten ve kapı açılış ya da kapanış hızını en kısa sürede tutmak için geliştirilmiş yapıdadır. Kapının kanatlarının harekete geçmesi ve açıldığı zaman da son noktada durmasını sağlayacak olan motor bu kapsamda limit korumalı ve çalışma zaman korumalıdır.

Verilecek komut ile kapının tam açılması özelliği taşıyabileceği gibi istenildiğinde açma kapama butonu kullanma gibi özelliklere de uygundur. Motor sisteminin çalışması ağır kanatları harekete geçirmek için yüksek değerlerdedir. Ortama 12 metrelik bir kapı 1 dakika içinde tamamen açılabilir veya kapanabilir.

Hangar kapısı fiyatları sistemin kurulacağı hangarın yapısına, büyüklüğüne, motor ve kanat kısımlarında istenecek opsiyonlara göre değişmektedir. Uzun ömürlü ve dayanıklı yapısı sayesinde ise kullanıcılar tarafından sorunsuz şekilde kullanılabilmektedir.

Bi Fold Hangar Kapısı

bi-fold hangar kapısı

Bi-Fold hangar kapısı modeli yukarı doğru açılan hangar kapısı modelleridir. Tüm binalara özelleştirilmiş şekilde montaj yapılabilir.

İki katlı kapılar uzun yıllardır kullanılmaktadır ve Power Yapı yaklaşık 10 yıldan fazla bir süredir pazarda lider olmuştur. Her kapı, spesifikasyonlarınıza tam olarak uyacak şekilde özel olarak üretilmiştir ve kurulumu kolaydır. Bifold kapı sistemlerinde, binanıza daha az baskı uygulayan iki bölüme sahip oldukları için birçok tasarım avantajı vardır.

İki katlı kapılarımız, herhangi bir endüstrideki büyük veya küçük herhangi bir binaya uyum sağlar. Güçlü kaynaklı çelik çerçeve ve makaslar yüksek rüzgarlara dayanır ve yaşam beklentisini en üst düzeye çıkarırken, çift mukavemetli menteşe hattı sarkmayı önler.

Özellikler

  • Düşük bakım ihtiyacı
  • Güvenilir
  • Ekstra güçlü, bina yapısına güç katar
  • Basit kullanım
  • Birçok güvenlik özelliğine sahip daha güvenli tasarım
  • Tamamen çelik kaynaklı kapı çerçevesi
  • Çift katlı kapılar birçok tasarım seçeneği sunabilir
  • Her kapı ihtiyaçlarınıza göre özel olarak üretilmiştir

Çift katlı kapı çerçevesi, minimum akma dayanımı 46.000 psi olan ASTM A500 Grade B kaynaklı çelik boru ile 11 Gauge duvar kalınlığından az olmamak üzere imal edilecektir. Kılavuz silindirlerin monte edildiği alt köşeler hariç, tüm dış köşeler 45 derecede miterlenir ve mukavemet için ve su veya nemin çerçeveye girmesini önlemek için dört taraftan kaynaklanır. Çeşitli yapısal elemanlar, minimum 36.000 psi akma dayanımı ile ASTM A500 ve ASTM A-36’ya uygun olmalıdır. Dış cephe kaplaması müşteri için aynı hizada bırakılmalıdır.

Çerçeve elemanları kare olmalı ve her yönde boyuta uygun olmalı ve 20 feet’te yatay veya dikey olarak 1/8 inçten fazla çizginin dışında olmamalıdır. Kapı kesitleri, imalat sırasında eğilmeyi, rafa kalkmayı veya bükülmeyi önleyecek şekilde, bölümleri belirtilen toleranslarda tutacak şekilde imal edilecektir. Kapının oturmasını veya işlevini etkileyebilecek kaynaklar zeminde pürüzsüz olmalıdır.

Gerektiğinde, yatay çerçeve elemanlarının iç kısmına entegre makaslar monte edilecektir.

İkiye Katlanır hangar kapıları, kapıyı açıp kapatmak için güç operatörleri ile sağlanacaktır. Motor/Dişli Redüktör ünitesi, kapı hareketinin herhangi bir konumunda kapıyı durdurmak ve tutmak için bir elektrikli fren ile donatılacaktır. Elektrik kontrolleri Ulusal Elektrik yasası Bölüm 513’e uygun olacaktır. Kontrol mahfazaları NEMA 4’e uygun olacaktır. Her kontrol istasyonu, “Aç” ve “Kapat” olarak işaretlenmiş düğmelere sahip iki düğmeli tip olacaktır.

“Aç” ve “Kapat” butonları sabit basınçlı tip olacaktır. Kapı hareket halindeyken ve kumanda butonundan basınç bırakıldığında kapı anında duracak ve durma konumunda kalacaktır. Durdurulmuş konumdan, kapı “Aç” veya “Kapat” kontrol düğmesi ile her iki yönde de çalıştırılabilir olacaktır. Kontrol istasyonu, elektrik besleme bağlantısı ile kapının aynı ucunun yakınına yerleştirilmelidir. Otomatik işlemin belirtildiği yerlerde üç düğmeli bir kontrol kullanılır.

Üç düğmeli kumanda, basıldığında kapıyı herhangi bir konumda durduran bir “Durdur” düğmesine sahiptir. İki düğmeli kontrolde olduğu gibi, kapı “Aç” veya “Kapat” kontrol düğmesiyle her iki yönde de çalıştırılacaktır. Tüm kontrol istasyonları, sistemi çalıştıran yetkisiz personelin önlenmesine yardımcı olmak için anahtarlı bir kilitleme kullanır.İkiye Katlanır kapılar, kapıyı açıp kapatmak için güç operatörleri ile sağlanacaktır.

Motor/Dişli Redüktör ünitesi, kapı hareketinin herhangi bir konumunda kapıyı durdurmak ve tutmak için bir elektrikli fren ile donatılacaktır. Elektrik kontrolleri Ulusal Elektrik yasası Bölüm 513’e uygun olacaktır. Kontrol mahfazaları NEMA 4’e uygun olacaktır. Her kontrol istasyonu, “Aç” ve “Kapat” olarak işaretlenmiş düğmelere sahip iki düğmeli tip olacaktır. “Aç” ve “Kapat” butonları sabit basınçlı tip olacaktır. Kapı hareket halindeyken ve kumanda butonundan basınç bırakıldığında kapı anında duracak ve durma konumunda kalacaktır.

Durdurulmuş konumdan, kapı “Aç” veya “Kapat” kontrol düğmesi ile her iki yönde de çalıştırılabilir olacaktır. Kontrol istasyonu, elektrik besleme bağlantısı ile kapının aynı ucunun yakınına yerleştirilmelidir. Otomatik işlemin belirtildiği yerlerde üç düğmeli bir kontrol kullanılır.

Üç düğmeli kumanda, basıldığında kapıyı herhangi bir konumda durduran bir “Durdur” düğmesine sahiptir. İki düğmeli kontrolde olduğu gibi, kapı “Aç” veya “Kapat” kontrol düğmesiyle her iki yönde de çalıştırılacaktır. Tüm kontrol istasyonları, sistemi çalıştıran yetkisiz personelin önlenmesine yardımcı olmak için anahtarlı bir kilitleme kullanır.

Limit anahtarları, istenen net açıklığı elde etmek için gereken kablo tamburunun dönüş sayısına göre fabrikada önceden ayarlanmıştır. Çok yüksek kapılar hariç, limit anahtarı tahrik milinden 1:1 oranında tahrik edilir.

Kablo tamburu 2 3/8″ çapındadır, böylece her turda yaklaşık 8,05″ 3/16″ kablo ve 8,245″ 1/4″ kablo sarılır. Kapı sisteminin tasarım sınırının ötesinde açılmasını önlemeye yardımcı olmak için bir güvenlik özelliği olarak aşırı hareket limit anahtarları sağlanmıştır.Limit anahtarları, istenen net açıklığı elde etmek için gereken kablo tamburunun dönüş sayısına göre fabrikada önceden ayarlanmıştır.

Çok yüksek kapılar hariç, limit anahtarı tahrik milinden 1:1 oranında tahrik edilir. Kablo tamburu 2 3/8″ çapındadır, böylece her turda yaklaşık 8,05″ 3/16″ kablo ve 8,245″ 1/4″ kablo sarılır. Kapı sisteminin tasarım sınırının ötesinde açılmasını önlemeye yardımcı olmak için bir güvenlik özelliği olarak aşırı hareket limit anahtarları sağlanmıştır.

Folding Yana Kayar Hangar Kapısı

Folding hangar kapısı sistemleri kanıtlanmış dayanıklılık ve performansa sahiptir.Yana kayar tasarımı, seçtiğiniz panel konfigürasyonu ile neredeyse sınırsız genişlikteki açıklıklar için tasarlanmıştır.

Yana kayar hangar kapıları, açıklıklar geniş olduğunda ve maliyet kritik olduğunda mantıklı bir seçimdir. Folding hangar kapıları etkileyici bir güç sunar ve yoğun trafik ve yüksek rüzgar yükleri altında çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Folding hangar kapısı, uzun süreli performans güvenilirliği sağlayan en güvenilir tüm hava koşullarına karşı korumayı sunar.

Ek olarak, hızlı montaj ve kolay kurulum sağlamak için, kapı bölümleri fabrikada imal edilmiş, alt montajlarda şantiyeye teslim edilir.