Seksiyonel Kapı

Seksiyonel Kapı
21.11.2022
167

Seksiyonel kapı nedir sorusu işyerleri ve fabrikalar için önemli sorulardan birisi olarak öne çıkıyor. Fabrika ve üretim tesislerinde kullanım kolaylığı sağlamak için kullanılan seksiyonel kapılar işlevsel yapıları ile birlikte iş gücünden tasarruf sağlıyor.

Seksiyonel Kapı

Seksiyonel Kapı Nedir?

Seksiyonel kapı iş yaşamında zamandan ve iş gücünden tasarruf etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bunun yanında güvenlik ve yalıtım açısından da ideal kapılardır. İsmini İngilizceden alan ve ayrılabilir, bölünebilir gibi anlamlara gelen otomatik kapılar, sandviç panellerden oluşan sistemlerdir.

Parçalı yapıda oldukları için boyut açısından istenen ölçülerde üretilebilmektedir. Düz işlem ve otomatik seçenekleri de bulunan bu kapı tiplerinde araç veya kişi geçişleri kolaylaşmaktadır. İç alanlarda kullanılabileceği gibi yapının dışa açılan tarafında da kullanılabilmektedir.

Seksiyonel kapı fiyatları ölçü ve kullanılacak malzemeye göre hesaplanır ve genellikle müşterilerimizin montajı yapılacak yerlere özel olarak hazırlanır.

Seksiyonel Kapı Kullanım Alanları Neler?

Seksiyonel kapı kullanım alanları oldukça çeşitlidir. İşlevsel ve dayanıklı yapıları ile birlikte fabrika, sınai tesisler, depo ve hangar gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Kullanıldığı alanlarda ısı yalıtımı ile güvenlik gibi ihtiyaçların da karşılanmasını sağlar. Özellikle ürün giriş çıkışı yapılan yerlerde pratik şekilde bu işlemlerin yapılması için gerekli olan kolaylığı sağlamaktadırlar. Sızdırmazlık ihtiyacı duyulan alanlarda da rahatlıkla kullanım için uygundur.

Ayrıca evlerin garaj veya depo girişlerinde de kullanılabilir. Bunun yanında oto galeri, oto yıkama, gösteri alanları için de pratik kullanımı ile tercih edilmektedir.

Örneğin bir oto galeride otomatik kapı kullanmak tek tuş ile sergilenecek olan araçların görünür olması ve mesai saatleri dışında da güvenli şekilde korunmasını sağlayacaktır.

Seksiyonel Kapı Avantajları Neler?

Avantajları çoklu faydalar sağladıkları için tercih edilmektedir. Öncelikle binanın ayrıldığı alanın toz ve nemden korunmasında yardımcı olur. Güçlü bir malzemeden üretildikleri için sıcak ve soğuk hava çıkışını da engellerler. Güvenlik ihtiyacını da karşıladıkları için bölmeler arası ya da dışarısı ile olan bağlantıyı sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Darbe ve sürtünmelere karşı dayanıklı olan bu kapılar bu bakımdan depo veya garaj girişi gibi yerlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Bölmeler arası veya dışarıya bakacak şekilde kullanıldığında aynı zamanda sürekli olarak kapı açılıp kapanmasını da engeller ve kullanım süresi boyunca sabit açık kalarak giriş çıkışları rahat hale getirir.

Bu durum ise işletmelerin zamandan tasarruf etmesini sağlar. Seksiyonel kapılar yukarıya doğru hareket ettiği için açıldığında alanı da kaplamaz. Böylece dar alanlarda da kullanılabilecek en işlevsel kapılardan birisi olarak öne çıkar.

Bu avantajları kapsamında seksiyonel kapıların özellikle kullanıldığı alanlar sıralanacak olursa;

 • Araç giriş çıkış yoğunluğunun fazla olduğu alanlar
 • Sınai alan ya da işletme girişi olarak tercih edilen bölümler
 • Soğuk, sıcak havadan ve tozdan korunması gereken yerler,
 • Güvenliğin sağlanması istenen alanlar için seksiyonel kapılar idealdir.

Fabrika, depo, otopark gibi alanlar için özellikle araçların giriş çıkışı işlevsel olan bu kapılar, açılma anında yukarıya kalktığından araçların manevraları için de önemli kolaylık sağlamaktadır.

Seksiyonel Kapı Kullanım Faydaları Neler?

Faydaları itibariyle işletmelerin ve kullanıcıların beklentilerini karşılayacak kapı çeşitleridir. Kullanıma bağlı olarak görülebilecek faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Poliüretan malzemeden üretildiği için ısı yalıtımı konusunda başarılıdır.
 • Kenar açıklık kısımları EPDM contalar ile çevrili olduğu için rüzgar ve ses yalıtımı konusunda da başarılıdır.
 • Sistemin çalışması kızaklar üzerine koyulmuş rulmanlı tekerlekler ile çalıştığı için sürtünmez az payda kalır. Bu sayede de kepenk gibi sistemlere karşı daha uzun ömürlüdür.
 • Olası bir hasar veya kaza durumunda seksiyonel kapılar kolay şekilde tamir edilebilir. Parçalı yapıda olduğu için hasar gören parçanın değiştirilmesi yeterlidir. Tüm parçaların değişimi gerekmez. Bu da özellikle uzun süreli kullanımlar açısından son derece ekonomik durum oluşturur.
 • Gerekli olan rutin bakımlarının yapılması halinde çok uzun süreler sorunsuz kullanım sunar. Bakım maliyetleri oldukça düşüktür.
 • Kapı içinde personel kapısı yapılmasına olanak vermektedir. Bu bakımdan personel giriş çıkışı istendiğinde ekstra kapıya kalmadan doğrudan personel kapısı kullanıma uygundur.
 • Dış ve iç kısmı istenilen renkte boyaya boyanacak yapıdadır. Bu sayede kullanıcılar estetik beklentilerini de kolay şekilde kapıya yansıtabilirler.
 • Güvenlik beklentilerinin karşılanması gerektiği haller için yapısı itibariyle otomatik kapı motoru grupları arasında en başarılı olan modeldir.

Seksiyonel Kapı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kullanımı gerekli özen ve dikkatin gösterilmesi halinde oldukça uzun ömürlüdür. Hem malzeme kalitesi hem de kullanım sıklığı göz önünde tutulduğunda bu kapılardan yüksek verim ve kullanım süresi almak olanaklıdır.

Ancak hem kullanım ömrü hem de kullanım esnasında daha sorunsuz çalışma sağlamak için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Öncelikli olarak kullanım için mekanik güvenliğe özen gösterilmelidir. Mekanik güvenliği sağlamakta olan yay kırılma emniyeti ve halat kopma emniyetinin kullanılmadığı durumlarda insan sağlığı ve güvenliği ciddi şekilde risk altında olabilir. Bu türden sorunlar yaşamamak için emniyetin kullanıldığından emin olunmalıdır.

Otomatik yapıda olan sistemler için elektronik aksamında sorun yaşanmaması gerekmektedir. Bunun için de düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Elektronik kısmında bakımsızlıktan kaynaklı olarak meydana gelebilecek sorunlar onarım maliyetlerini arttırabilir.

Seksiyonel Kapı Çeşitleri Neler?

Seksiyonel kapı çeşitleri kullanım alanlarına göre adlandırılmaktadır. Çalışma yapısı bakımından tüm seksiyonel kapılar aynıdır. Ancak kullanım alanına göre tasnif edilerek ihtiyaca yönelik doğru yanıtlar verirler. Bu bakımdan;

 • Endüstriyel seksiyonel kapılar
 • Seksiyonel garaj kapısı
 • Full vision kapılar

Çeşitler arasındaki farklar basit düzeyde olsalar da ayırt edici özellik taşırlar. Fullvision kapılar için kullanılan paneller alüminyum doğramadan yapılır. İçinde ise cam olarak pleksiglas kullanılmaktadır. Kullanım ihtiyacına göre ısıcam da kullanılabilmektedir. Toz boya ile boyanmaya uygun olan bu kapılar cephe giydirme rengine boyanabilir.

Seksiyonel garaj kapıları ise torsiyon yaylarının küçük olması ile farklılık taşır. Ray kalınları ise sınai tipte olan modellere göre daha ince yapıda tutulur.

Kullanılmakta olan motor, şafttan tahrikli şekilde değil tavandan raylı çekme tip motordur. Emniyet açısından sınai seksiyonel kapılarda olduğu gibi halat kopma emniyeti ya da yay kırılma güvenliği bulunmamaktadır. Çünkü motorun panelleri üst kısımdan tutuyor olması kapıyı kendiliğinden güvenli hale getirmektedir.

Endüstriyel seksiyonel kapılar ise öncelikle kullanılan torsiyon yaylarının büyüklüğü ile farklılık kazanır. Ray kalınları da garaj tipi olanlara göre daha kalın yapıdadır.

Motor ise şafttan tahriklidir. Güvenliğin en iyi şekilde sağlanması için yay kırılma emniyeti ve ray kısmında da halat kopma emniyeti bulunur.

Kullanım alanına göre doğru seksiyonel kapı seçimi önemlidir. Bu sayede tercih edilen çeşit hem beklentileri en iyi şekilde karşılayacak hem de sorunsuz kullanım sağlayacaktır.

Seksiyonel Kapı Nasıl Çalışır?

Seksiyonel kapı çalışma sistemi oldukça basittir. Kurulum da aynı şekilde kısa sürelerde tamamlanır. Kapının ağırlığı şaft grubu tarafından taşınmaktadır. Şaft grubu olarak adlandırılan kısımda ise kapı tamburu, torsiyon yayı, motoru, yay kırılma emniyeti ve rulmanlı mesnetler yer almaktadır.

Şaft grubunda yer alan tambura sarılmış olan çelik halat panelin en altına takılacak olan halat kopma emniyetine bağlanır ve hareketli kısım da ağırlığını tamamen eşit şekilde dağıtarak güvenli şekilde çalışır.

Seksiyonel Garaj Kapısı

Seksiyonel garaj kapıları montajı yapılacak alanın ölçülerine göre özenle projeye göre hazırlanır. Uygun otomatik kapı motoru ile montajı tamamlanır ve ardından kullanılmaya uygundur.Garaj girişleri için en uygun olan otomatik kapı seksiyonel kapı modelleridir.

 • Seksiyonel garaj kapıları uzun kullanım süresine sahiptir.
 • Alandan tasarruf sağlar iç bölge tavanına katlanır.Alandan tasarruf sağlar iç bölge tavanına katlanır.
 • Sık kullanıma uygundur.
Seksiyonel Kapı Yataklama Seçenekleri
Seksiyonel Kapı Yataklama Seçenekleri

Seksiyonel Kapı Fiyatları

Seksiyonel kapı fiyatları bir çok etkene göre belirlenmektedir. Seçim yaparken uzman bir firmadan fikir edinmeniz zamanınızı ve paranızı boşa harcamamanız için oldukça önemlidir. Poweryapı olarak sizlere yardımcı olmaktan gurur duyarız. İletişim sayfasından bizlere dilediğiniz saat diliminde ulaşabilirsiniz. Makalemize devam edecek olursak fiyatı etkileyen diğer etkenleri sizler için sıralıyoruz.

 • Seksiyonel kapı motoru
 • Seksiyonel kapı panelleri
 • Seksiyonel kapı servis kapısı
 • Seksiyonel kapı panellerinde kullanılacak camlar
 • Körkasa ihtiyacı

Yukarıda ki etkenler sizlere fikir vermesi amacı ile listelenmiştir . En doğru ve kesin bilgi için iletişime geçebilirsiniz

Endüstriyel ve garaj kapısı ürünlerimizde birçok farklı model ve renkte kapı paneli bulabilirsiniz. Sandviç panellerimiz tesisinize ve yapınıza tam uyumlu olduğundan kapılarınız çağdaş bir görünüme kavuşur.

Kapıyı oluşturan 615 veya 495 mm paneller, panel renginde elektrostatik boyalı çelik, alüminyum veya paslanmaz çelikten menteşelerle birbirine bağlanmıştır. 40 mm kalınlığında ve 0,78 W/m2K termal katsayısına sahip paneller, 40 kg/m3 yoğunluğunda poliüretan köpük ile doldurulmuş iki çelik, alüminyum veya paslanmaz çelik sacdan oluşmaktadır.

Ek rüzgar direnci için panellerin içinde güçlü çelik plakalar vardır. Panellerimiz 80 km/h rüzgar direncine sahiptir. Yanları, altı ve üstü EPDM contalar sayesinde yağmur ve rüzgara karşı yüksek yalıtım sağlar.