Parmak İzi İle Kapı Açma Sistemleri

Parmak İzi İle Kapı Açma Sistemleri
20.12.2022
102

Parmak izi ile kapı açma sistemleri gelişen teknolojinin sunduğu hizmetlerden biridir. Çalışan sayısı arttıkça şirketler çalışanlarını takip etmekte zorlanmaya başlamıştır. Biyometrik sistemler sınıfında en çok tercih edilen parmak izi sistemi bu soruna bir çözüm haline gelmiştir. Parmak izi sistemleri sayesinde bireyleri takip etmek mümkün hake gelir. Bunun yanı sıra bu sistemler yemekhanelerde takip, öğrenci takip ve üye takip programları amacı ile de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Parmak İzi ile Kapı Açma Sistemleri Nedir?

Parmak izi ile kapı açma sistemleri nedir en sık araştırılan güvenlik yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Parmak izi sistemi tüm takip programları ve geçiş kontrol yazılımları ile koordineli çalışabilir. Parmak izi sistem cihazları ile çalışabilen programlar arasında yemekhane takip sistemleri, üye takip otomasyonu, tuvalet veya minibüs takip yazılımı, personel devam yönetimi programları bulunmaktadır. Çok yönlülüğü sayesinde, kullanımı giderek artan bu cihazlar artık tüm sektör ve endüstrilerde bulunabilmektedir. Kişisel takip yazılımlarında yaygın olarak parmak izi sistem cihazları kullanılmaktadır. Parmak izi ile kapı açma sistemleri kullanım alanları oldukça geniştir. Bu, gelen ve giden personeli takip ederken ay sonunda otomatik bordro çalıştırmanıza olanak tanır.

El Sensörü İle Kapı Açma

Parmak İzi İle Kapı Açma Sistemleri

Parmak izi dışında bir diğer kullanılacak ürün ise el sensörü kullanarak otomatik kapılarınızı açma komutu verebilirsiniz. El sensörü olan otomatik kapılarda herhangi bir yüzeye temas etmeniz gerekmez sensör uzaktan el hareketinizi algılayacaktır.Parmak izi sayesinde programdan alınan tüm raporlar otomatik olarak istenilen e-posta adresine gönderilir. Aynı zamanda parmak izi sistemi ile elde edilen tüm veriler cihazın hafızasına kaydedilebilmektedir. Bu da bellekteki verilerin herhangi bir sorun anında kullanılmasını sağlar ve parmak izi sistemi cihazı tüm pdks programları ve geçiş kontrol yazılımları ile uyumlu olarak kullanılabilir. Bu cihazların protokol kapasiteleri 80.000 ile 250.000 arasında değişmektedir. Parmak izi ile kapı açma sistemleri yalnızca güvenlik önlemleri değil, aynı zamanda erişim kısıtlamaları da sağlar.

Parmak izi cihazı ile turnikeyi çalıştırmak için öncelikle cihazın turnikeye takılı olması gerekmektedir. Ardından geçişine izin verilenlerin parmak izlerini kaydetmeniz gerekir. Ayrıca bir cihaza kişi başına 10 parmak kaydedebilirsiniz. Bu şekilde, başarılı bir şekilde geçmiş bir parmakta kesik, yara izi veya şekil bozukluğu varsa kayıtlı diğer parmaklara geçiş yapabilirsiniz. Parmak izi sistemi cihazı daha sonra kullanmak istediğiniz programa bağlanmalıdır. Bu işlemlerden sonra parmak izi tanımlanmış olan herkes basit bir kaydırma hareketi ile cihaza geçebilir.

Parmak izleri kişiseldir, dolayısıyla yalnızca kayıtlı kişiler, parmakları parmak izi okuyucuya kayıtlı olarak kapılardan geçebilir. Bu sistem aynı zamanda insanların odaya giriş ve çıkış saatlerini de görüntüleyebilir ve yetkisiz kişilerin evinize veya ofisinize girmesini engelleyebilir.

Parmak İzi ile Kapı Açma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Parmak izi ile kapı açma sistemleri çeşitleri kullanımında, parmak izi okuyucunun özelliklerine göre bir veya birden fazla insan parmağı cihaza sokulur. Tanımlanan parmak, parmak izi okuyucu bölümü tarafından okunduğunda cihaz, bir röle yardımıyla kapının elektronik kilidini açmak için bir tetik göndererek kapının açılıp geçmesini sağlar. Parmak izli kapı giriş sistemleri bilgisayar yazılımlarının giriş çıkışları takip etmesine de olanak sağlar. Ayrıca sadece kayıtlı kişilerin takip edilmeden geçişine izin veren parmak izli giriş sistemleri de mevcuttur.

Evden işe, güvenlik birimlerinden bankalara kapı geçiş sistemleri hayatımızdaki en önemli güvenlik unsurlarından biridir. Çeşitli güvenlik açıkları ve kimliği belirsiz kişilerin çeşitli şekillerde kapılardan geçebilmesi istenmeyen durumlara yol açmakta ve önemli güvenlik açıkları oluşturmaktadır.

Parmak izlerinin benzersizliği ve bireyselliği, parmak izi güvenlik sistemlerinin yaygın ve güvenli kullanımını sağlar. Özellikle kapı güvenliği konusunda etkin bir çözüm sunan parmak izi kapı giriş sistemleri, kullanıcılara diğer güvenlik uygulamalarına göre birçok avantaj sunmaktadır.

Parmak izi ile kapı giriş çalışma sistemi, her kişiye özel parmak izi sisteme tanımlandıktan sonra 1 saniye gibi kısa bir süre içerisinde parmak izi kartının tanımlanması şeklindedir. Algoritma, parmak izi çizgileri arasındaki boşlukları ve kırışıklıkları ölçer ve bunları sistemle eşleştirir. Sisteme kaydedilmeyen parmak izleri ile kapı açılmaz ve gerekli güvenlik standardı sağlanır.

Parmak İzli Kapı Giriş Sisteminin Avantajları

Parmak izli kapı giriş sistemlerinin kullanıcılara sunduğu en büyük fayda kuşkusuz istenmeyen kişilerin sisteme girişini engellemektir. Ayrıca, diğer güvenlik uygulamaları gibi bir maliyet faktörü içermemesi, uzun vadede karlı bir yatırım olmasını sağlar. Sistem, verileri depolamak ve gerekli bilgileri raporlamak için çevrimiçi veya dahili olarak kullanılabilir.

Fazla depolama alanı kaplamayan parmak izi kapı açma sistemi ile 10 parmağın tamamının sistemdeki bir kişi tarafından tanımlanabilmesi, bir kişinin yaralanma durumunda sisteme girmesine imkan tanır. Elektrik kesintisi gibi durumlara karşı gerekli önlemler alınarak parmak izi kapı açma sistemi sayesinde 24 saat güvenli ve sorunsuz çalışma garanti edilmektedir.

Parmak İzli Kapı Giriş Sistemleri Çeşitleri

Firma veya kurumların tercihlerine göre farklı seçenekler sunan parmak izi ile kapı açma sistemleri modelleri, firmanızın ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sunar. Tüm parmak izi kapı açma sistemleri, bir çarpışma veya şiddetli saldırı durumunda kapıların açılmasını engelleyerek güvenliğin kötüye kullanılmasını engeller. Ayrıca kapı ancak uygun bir güvenlik birimi tarafından açılabilmektedir.

Ön sundurmalardan bankalara kadar hayatımızın her köşesinde karşımıza çıkan parmak izi kapı giriş sistemleri en güvenli giriş çıkışları sağlamakta, istenmeyen kişilerin sisteme girmesini engelleyerek güvenli alanlar oluşturmaktadır. Ülkemizde ve dünyadaki en güvenilir biyometrik güvenlik çözümlerinden biri olan parmak izi kapılı giriş sistemi, popülaritesi arttıkça her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir.

Parmak izi sistemlerinin yaygın olarak kullanılmasının temel nedenlerinden biri de bu sistemleri oluşturan parmak izlerinin benzersiz olmasıdır. Bu, parmak izi ile kapı açma sistemleri avantajları arasında bulunan etkenlerden ilkidir. Filmlerdeki gibi belirli kimyasallarla parmak izini taklit etmek imkansızdır. Filmlerde parmak izi, suçluların suç mahallinde parmak izlerini bıraktığı durumları ifade eder. Bu ipucu, kayıt sırasında suçlunun ipucuyla eşleştirilerek bulunabilir. Yani parmak izi taklit edilemez ve kopyalanamaz. Bu özellik, parmak izi cihazlarının en büyük avantajlarından biri olarak bilinir. Parmak izi sisteminin bir diğer avantajı ise bu sistemlerin, kartlı sistemler gibi yanınızda taşımanıza gerek duymamasıdır. Bu sayede şifrenizi her zaman hatırlamak zorunda kalmazsınız.

Bir parmak izi sistemi, herhangi bir ek zorluk olmadan geçiş yapmayı kolaylaştırır. Ayrıca parmak izi okuyucu, bir kişinin 10 parmağını da tanıyabiliyor. Transfer edilen parmak kesik, sıyrık, kaşıntı veya başka sorunlara neden oluyorsa kayıtlı başka bir parmağa geçiş yapabilirsiniz. Kartın eskidiği, hasar gördüğü veya kaybolduğu durumlar her zaman olduğu için kart şemaları da biraz daha maliyetli olabilir. Ancak parmak izi sisteminin maliyeti de sıfırdır.

Tüm bunların dışında kartlı geçiş sistemlerini kullanarak personel takibi yaparken giriş, çıkış, başkası adına kart okuma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Parmak izleri benzersiz bir yapıya sahiptir, bu nedenle bu durumla asla karşılaşmazsınız. Personel, başka bir personel adına parmak izi okuyamaz. Parmak izi cihazları, güvenlik gereksinimlerinin maliyetini en aza indirir.

Genellikle personel takibi için parmak izi sistemleri personel takip programları ile birlikte kullanılmalıdır. Parmak izi sistemi ile personel takibi yapmak için öncelikle parmak izi okuyucuyu personelin giriş çıkış yaptığı alana monte edilmesi gerekir. Bu sayede personel akışı da kontrol altına alınmış olur. Kontrollerin yanı sıra bazı kısıtlamalar da istiyorsanız turnikede parmak izi cihazı da kullanabilirsiniz, bu size hem güvenli hem de kontrollü bir alan sağlar.

Yetkili olan her kişi turnikede parmak izini okutup geçiş yapabilir ancak yetkisiz kişiler turnike kolunu çalıştıramayacağı için geçiş sağlayamaz. Bariyerleri ve kapıları kullanabilmek için bir parmak izi okuyucu da kullanılabilir.

El Sensörlü Otomatik Kapılar

El sensörü hijyenin ön planda tutulduğu hastane, laboratuvar, wc, mutfak ve benzeri alanlarda çok sık kullanılmaktadır. Fiziksel temas olmadan tüm kapı çeşitlerini otomatik olarak açabilirsiniz.

El Sensörlü WC Kapısı

Hemen hemen tüm işletmelerde toplu olarak erişebilen tuvalet alanlarıda kullanılmaktadır. Kişisel hijyen için el sensörlü tuvalet kapıları kullanılabilir.

El Sensörlü Fotoselli Kapı

Hastaneler de sıklıkla kullanılmaktadır. Pandemi dolayısı ile kurumsal firmalarında tercih sebebi oldular. Fotoselli radarlı kapılar birden çok kitlenme mekanizmasına sahiptir. İnsanı gördüğünde açılabilir ve kapanabilir. Dilenirse kolaylıkla bu ayarlar değiştirilebilir örneğin ; sadece içerideki insanı görüp açılabilir dışarıdaki insana açılmaz veya hiç açılmaz sadece el sensörü ile açılabilir gibi. Detaylı bilgi için fotoselli kapı makalemize ulaşabilirsiniz.