Mantar Bariyer

Mantar Bariyer
21.11.2022
78

Mantar bariyer sistemleri güvenlik gerektiren alanlarda kullanılmaktadır. İsmini yapısından almaktadır. Elips şeklinde yapıda olan ve açılıp kapanma sırasında yere giriş çıkış yapan bu sistemler yer darlığı olan yerler için idealdir. Aynı zamanda estetik görünümleri sayesinde de ev bahçelerinden işletmelere kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle pratik ve hızlı çalışmaları ile birlikte kamusal alanda da sık tercih edilir.

Mantar Bariyer Ne İşe Yarar?

Mantar bariyer çalışma sistemi hidroliğe dayanmaktadır. Zeminde görünmeyen bölgeye yerleştirilmiş hidrolik sayesinde bariyerin hareketi mümkün olur. Bariyer, diğer bariyer çeşitlerine göre çok daha güçlendirilmiş yapıdadır ve hızlı şekilde çarpacak araçların bile durmasına olanak tanır.

Bu bakımdan gerek güvenlik gerekse de daha büyük sağlık sorunlarının yaşanmaması için kullanım fırsatı yaratır.

Yere gömülerek sabit hale getirilen bu sistemler tetiği alması halinde aşağı veya yukarı doğru hareket ederek kontrollü geçiş yapılmasını sağlarlar. Dayanıklı yapıları ve kullanım yöntemleri ile pek çok alanda hem geçiş hem de güvenlik amacıyla kullanılırlar.

mantar bariyer

Mantar Bariyer Özellikleri Neler?

Mantar bariyer özellikleri itibariyle araç geçişinin yoğun güvenlikli şekilde gerçekleşmesini sağlar. Genel olarak bariyerlerde yer alan kol veya korkuluklar özellikle yüksek hızlardaki araçların çarpması ile kırılabilecek yapıdadır.

Mantar bariyer çeşitleri ise malzeme yapıları itibariyle çok sağlam olduklarından bu türden durumlara karşı da etkin bir koruma sunmayı başarırlar.

Bu bakımdan ev bahçe giriş ve çıkışlarında veya park alanı önünde, çeşitli işletme giriş çıkışlarında ve kamusal alanlardaki park istenmeyen yerlerde kullanıma uygundurlar. AVM’ler, tesis girişleri, bina giriş kapıları gibi pek çok yerde sorunsuz şekilde kullanılabilirler.

Bu bariyerler temel olarak hidrolik ve pnömatik olacak şekilde iki çeşide ayrılır. Ayrıca ledli yapıda olan mantar bariyerler de bulunur. Ledler sonrasında hidroik veya pnömatik mantar bariyere entegre edilir. Çalışma sırasında uyarı ışığı vererek güvenlik ihtiyacının üst seviyede karşılanmasını sağlar.

Mantar bariyer sistemleri çok farklı şekilde kontrol edilebilir. Bu kapsamda; uzaktan kumanda, plaka tanıma, kartlı geçiş, buton ve OGS’li geçiş gibi farklı kullanımlara izin verir. Bu sistemler aynı zamanda talep edilen çap ve yüksekliğe göre de üretilebilir. Böylece kullanıcı istekleri doğru olarak karşılanır.

Güvenliğin tam olarak yoğun olarak uygulanması gereken yerler için kırılmayan yapıları itibariyle son derece güçlü özellikler taşır. Aynı zamanda kamusal alanlarda araç trafiğine kapatılacak veya park yapılması istenmeyen yerler için de belediye gibi kurumlar tarafından kullanılır.

Mantar Bariyer Çeşitleri Neler?

Mantar bariyer çeşitleri sistemin çalışma yapısına göre belirlenir. Hidrolik mantar bariyer genel olarak yayalaştırma projeleri kapsamında tercih edilir.

Bunun yanında yoğun güvenlik ihtiyacı olan yerlerde, bina ve tesis ana girişlerinde, AVM’lerde, konsolosluk, karakol, banka merkezlerinde, limanlarda, cezaevlerinde, nizamiye gibi alanlarda kontrolsüz araç geçişlerini engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Kullanımı ve montajı kolay olmasının yanında sağlam yapısı ile güvenilir sonuçlar oluşturur.

Bu sistemlerde yer alan hidrolik, tetik ile birlikte bariyerin aşağı inmesini veya yukarı çıkmasını sağlar. Aynı zamanda fotosel veya loop dedektör bağlantısına da olanak vermesi sayesinde otomatik kontrol yapılmasını da olanaklıdır.

Pnömatik mantar bariyer çeşitleri de yine yoğun güvenlik gerektiren yerlerde kullanılır. Hidrolik yapı yine bu bariyerlerde de korunmakla birlikte çalışma sistemi kompresör aracılığıyla gerçekleşir. Hava koşullarına dayanıklı, sağlam malzemeden üretilmiş olmaları sayesinde uzun ömürlü şekilde kullanım alanı ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olurlar.

Bu bariyerlerin hidrolik mantarlara göre temel farklı çalışma sistemi, çalışma esnasında ise ses şiddetinin yüksek olması ve bakım süreçlerinin ise kompresör nedeniyle daha sık yapılmasıdır. Çalışma sırasında ses çıkardığı için bu ses uyarı amacıyla da kullanıma uygunluk taşır.

Mantar Bariyer Kullanım Alanları

Mantar bariyer kullanım alanları yoğun güvenlik gerektiren ve park kontrolü yapılmak istenen alanlara yöneliktir. Araç giriş çıkışlarının kontrol altına alınmasını sağladığı gibi yaya ve bisiklet geçişlerini de engellemeyerek avantaj sunar.

Diğer bariyer sistemlerinde yaya veya bisiklet geçişleri sorun olabilirken mantar bariyer modelleri yapıları gereğince yaya ve bisiklet geçişleri için önemli fırsatlar sağlar.

Darbeye ve hava koşullarına dayanıklı olan bu bariyerler, özellikle çok soğuk veya yağışlı havalarda da sorunsuz çalışma gösterir. Bariyerlerin çap ve yükseklikleri ise alanın gereksinimine göre ayarlanabildiği için temel olarak istenen her alanda kullanımları uygunluk taşır.

Elektronik yapıları sayesinde yükseltme ve alçalma gibi işlemler uzaktan kumanda, kart okuyucular, parmak izi okuyucular, otomatik kapı motoru plaka tanıma veya kontrol düğmesi gibi çok farklı araçlar ile yapılabilir. Bunun yanında sisteme yapılacak entegrasyonlar sayesinde bariyer çok daha işlevsel hale getirilebilir.

Gece görünümü sağlamak amacıyla ledli veya reflektif bantlı olarak da modeller bulmak olasıdır. Askeri alanlar, emniyet kurumları, holdingler, petrol sahaları, işyerleri gibi alanlarda kullanımı önceliklidir. Bunun yanında evler için de pratik kullanımlar sunar.

Örneğin bina giriş ve çıkışına başka araçların park yapması istenmiyorsa bu bariyerler pratik yapıları ile önemli yardım sağlar. Sistemin sahibi ise kapalı konuma bariyeri getirerek kendisi geçiş yapabilir veya park yapabilir.

Mantar bariyerdeki çalışma süresi ayarlanabilir yapıdadır ve hangi aralık ile iniş kalkış yapacağı ayarlanabilir. Bunun yanında tamamen kapalı konuma da getirilebilir. Çok sık giriş ve çıkışın yaşandığı anlarda sistemi kapalı hale getirmek yine kullanıcılar için sunduğu kolaylıklar arasında yer alır.

Mantar Bariyer Seçerken Dikkat Edilecekler

Mantar bariyer seçimi yaparken beklentileri doğru şekilde karşılaması için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Her şeyden önce bu bariyerler diğer bariyerlerden daha farklı olarak istenen uzunluk ve ebatta üretilebilir. Böylece çok yüksek güvenlik gerektiren yerler için kalın ve görece uzun boyda olan bariyerlerin seçimi iyi olacaktır.

Özellikle emniyetli giriş çıkış yapılması gereken alanlarda bariyer kalınlığının fazla olması bariyerin sunduğu güvenliğin de önemli ölçüde artmasını sağlar. Bariyer kalınlığı arttıkça sunacağı durdurma gücü de o kadar artacaktır.

Bu bakımdan da kalınlığı fazla olan bariyerler kamyon gibi güçlü araçların bile durmasını tamamen sağlayabilir. Böylesi çarpma veya güvenlik amacıyla kullanımlar sonrasında ise genel  olarak bariyer çalışmaya devam eder.

Mantar bariyer fiyatları da bariyerin kalınlık ve uzunluk yapısına göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda sisteme entegre edilecek dedektör veya led şerit gibi özellikler de fiyatlar üzerinde etkili olur.

Her durumda ise mantar bariyer kullanımı güvenlik ve geçiş ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla doğru sonuçlar verecektir. Hırsızlık, izinsiz geçiş, tehlikeli araç müdahalesi gibi durumların önlenmesinin yanında aynı zamanda park alanlarının belirlenmesi veya yayalaştırma projelerinin de uygulanması amacıyla mantar bariyerler çoklu kullanım fırsatları ile birlikte beklentileri karşılamaya yardımcı olur.

Estetik görünümleri sayesinde kullanıldıkları alanların şık görünüm taşımalarına da olanak tanırlar. Özellikle tesis veya işyerleri gibi alanlarda estetik görünüm önemli olduğundan mantar bariyer seçimi yaparken renk ve şerit gibi ayrıntılarına da dikkat edebilirsiniz.

Mantar bariyerler son derece dayanıklıdırlar ve kapalı veya açık durumda manuel olarak hareket ettirilmeleri olanaklı değildir. Bu kapsamda da yüksek güvenlik ihtiyacı olan yerlerde beklentileri doğru şekilde karşılarlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.