Kış Bahçesi

Kış Bahçesi
05.12.2022
106

Kış bahçesi, soğuk mevsimde bir bahçe hissini yaşamak için farklı tarzlarda ve farklı dekoratif öğelere sahip bölmeleri ifade eder. Kış bahçeleri daha çok evlerin ve bahçeli binaların çatı ve teraslarında yer almakta, soğuk ve yağışlı aylarda kış bahçelerini doğayla ve yeşilliklerle iç içe tutmaktadır.

Türkiye’de son zamanlarda popüler olan bir sistem olarak düşünülebilir. Ayrıca ısıtma, izolasyon ve gölgeleme sistemleri ile donatılabilirler. Üstelik böyle bir sisteme sahip bir kış bahçesi sadece kışın değil her mevsim kullanılabilir.

Kış Bahçesi Nedir?

Bahçeler yaz ve bahar aylarında olmazsa olmaz doğal ortamlardan biri, gün boyu dışarı çıkıp oksijen alabileceğiniz yerlerdir. Ama ne yazık ki kış gelip de havalar soğuyunca bu durum mümkün olmamaktadır. Ancak kış bahçesi modelleri sayesinde, geçmişte birleştirilmiş balkonlar artık evlerde büyük, süslü, gösterişli odalara ve aynı zamanda kapalı kış bahçelerine dönüştürülmektedir.

Kaliteli cam malzemeler kullanılarak açılıp kapanabilen, her mevsim ideal apartman hayatına dahil olanların bile bahçelerinin vazgeçilmezi haline gelmektedir. Kare, daire, dikdörtgen, üçgen gibi tüm geometrik şekiller de olarak tasarlanabilir. Üstelik bu bahçeler pratik, çok kolay ve temizdir.

Kış Bahçesi

Kısacası kışın bile doğal bir bahçede sevdikleriniz ve ailenizle vakit geçirmek istiyorsanız kış bahçeleri iyi bir seçenek olabilir. Son trend kış bahçeleri de yalıtımlı ve ısıtmalıdır bu da çok fazla enerji tasarrufu sağlar. Kış bahçesi tasarımında sabit camlar kullanılabilir ancak yaz aylarında camlar katlanabilir de olabilir.

Olası bahçeler dört mevsim düşünülerek tasarlanmıştır. Böylece keyfini her mevsim en rahat şekilde çıkarabilirsiniz. Güvenlik konusunda endişelenme. Bu tür odalar, cam ve çelik malzemelerin karıştırılması ve özel bir kilit sistemi ile perçinlenmesi nedeniyle kırılmaz camlarda taşınabilmektedir.

Doğru bileşenlerle tasarlanmış bir kış bahçesi, sonsuz bir ömre sahiptir. Ülkemizde 15-20 yıldır var olan bu ürünler yaz kış kapalı mekanda kalmaktan sıkılanlar için birebir tasarımlardır. Cam çatı şeklinde de tasarlanabilen bu eşsiz ve güzel yapılar, güneş korumasının eklenmesiyle (güneş korumalı yeni camlar sayesinde) daha da popüler hale gelmiştir. Cam çatılı kış bahçeleri ve kapalı çatı kış bahçeleri artık mekanın karakterine uygun olarak tasarlanabilmektedir.

Beyaz veya istediğiniz renkte tasarlanabilen kış bahçesi çeşitleri sayesinde, yarı açık veya yarı kapalı dört duvarda birbirinden güzel cam fenerlerin havasını yaratabilirsiniz. Yalıtımlı alüminyum ve katlanır sistem ile sürgülü cam bahçe, evinizi bir peri masalı köşesine dönüştürmenizi sağlar.

Yaz mevsimi dışında bahar mevsimi sıcak ve nemli, doğal ortam yerinde ama sert kış havası, kar, kar istekleri istediğimiz huzuru yakalamamızı zorlaştırabilir. Kış bahçeleri günümüzde hızla popüler bir yapı haline gelmekte, yurt dışında da büyük ilgi ve ilgi görmektedir.

Odanın bir köşesine, bahçeye, verandaya ya da evde kullanmadığınız herhangi bir yere yerleştirilebilen kış bahçesi modeli ile en zorlu kış koşullarında bile bir fincan sıcacık kahve keyfi yapabilir ve izleyebilirsiniz.

Açılır yapıya sahip yalıtımlı cam kış bahçesi de daire sahibinin oturup daire bahçesinin keyfini çıkarmasına olanak sağlar. Tasarım aşamasında istediğiniz geometrik şekilde tasarlanabilmektedir. Uygulamayı yapan ustanın becerisine göre ömrünü gösterir ve oldukça az bakım gerektiren bir yapıya sahiptir.

Kış bahçesi modelleri son yıllarda ülkemizde oldukça popüler hale gelmiştir. Bir aile evinin yanında tercih edilmesi mümkün olan bu bahçe türünün günümüz kafelerinde de yaygın olarak kullanıldığını görmek mümkündür.Tercih eden diğer gruplar için çalışma alanları ve restoranlar eklenebilir. İşyerindeki bu tür alanlar, çalışanlar ve yöneticiler için geçici bir rahatlama sağlar.

Dış dünya ile bağlantısı kesilen bir kişi, çalışma temposu içerisinde özellikle kış aylarında kapalı mekanlarda aşırı derecede yorgunluk yaşayabilir. Kış bahçesi gibi alanlar, çalışanlara yoğun iş stresinden kurtulmak için hem sigara hem de kahve içme şansı verir. Bu gibi etkenler, kış bahçesi kullanım alanları listesini de genişletmektedir.

Kış Bahçelerinin Kullanım Alanları

Kış bahçelerinin kullanım alanları oldukça geniştir;

Evlerde

Evinize yakın bir kış bahçesi olması sayesinde kışın keyfini sorunsuz bir şekilde çıkarabilirsiniz. İster kar yağsın ister yağmur yağsın kapalı bahçelerimiz, doğal bir ortamda üşümeden oturmanıza olanak sağlar. Kış bahçesi tarzındaki bahçesi de konut için oldukça ideal bir tasarımdır.

Evin bitişiğindeki hemen hemen her alan, uygun genişletme ve tasarımla kullanılabilir. Çocuklarınızla kış bahçesinde oturup kahvenizi yudumlayabilir, kaliteli ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca sigara içiyorsanız bu tarz yerlerde üşümeden vakit geçirebilirsiniz.

Mutlaka resimde göründüğü kadar büyük olmak zorunda değildir. Aile evinizin bahçeye açılan bölümünde cam pencereler ile böyle bir bahçe tasarlamanız mümkün, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

İş yerlerinde

Konservatuvarlar son yıllarda işyerinde yaygın bir kabul görmektedir. Çalışanlar, soğuk kış ortamında dışarıda dinlenme fırsatı buluyor. İşyerindeki çoğu işçi, kış aylarında bile çalışma ortamlarında yemek yiyor, bu da dış dünyayla bağlantılarını kesebiliyor.

Bu gibi durumlarda uzaktan çalışma için en iyi seçeneklerden birinin kış bahçesi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle uzak ofislerin bulunduğu çalışma alanlarında kış bahçesi seçenekleri ön plana çıkıyor. Çalışanlar daha sosyal bir ortamda fikir alışverişinde bulunarak iş kalitelerini yükseltebilirler.

Yöneticiler bu tür alanlarda çalışanlarla etkileşime geçebilir ve sorunları daha verimli bir şekilde çözebilir. Kış bahçelerinin işyerindeki faydaları, hem alan tasarımı hem de çalışan verimliliği açısından çok fazladır.

Restoran ve kafelerde

Restoran ve kafeler için olmazsa olmaz yerlerden biri de kış bahçesidir. Kışın üşümeden dışarıda oturma imkanı sunan bu bahçeler sayesinde restoran ve kafelerde güzel vakit geçirebilirsiniz. Çoğu restoran, bu alanları müşterilerinin dış mekan ihtiyaçları etrafında inşa etmeyi tercih ediyor. Bu tür alanlarda kafe ve restoranlarda modern sobalar kullanılmaktadır.

Bu sayede ortamının sıcaklığını sabit bir seviyede tutmak mümkündür. Günümüzde çoğu kafe, sera benzeri dış mekanlarında kışın bile canlı müzik etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Kısacası kış bahçesi, herhangi bir restoran veya kafenin olmazsa olmazlarından biridir.

Herhangi bir kafe veya restoranın önemli bir kısmı açık bahçedir. Kış aylarında kış bahçesi olarak geliştirilerek müşteri çekmek ve aktif olarak kullanmak mümkün olacaktır. Kafelerde yaygın olarak tercih edilmekle birlikte restoranlarda da az rağbet görmektedir. Ancak restoranların da bu tür bahçelere ihtiyacı vardır. Çünkü kış bahçesinde bir fincan çay veya kahve eşliğinde atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Kış Bahçesi Sistemlerinde Kullanılan Malzemeler

Kış bahçesi sisteminde kullanılan malzemeler darbeye dayanıklı pencereler ve tamamen paslanmaz alüminyum profillerdir. Maksimum ısı ve ses yalıtımına sahip kış bahçesi, kışın bile sıcacık bir ortamda oturmanıza olanak tanır. Yüksek kaliteli malzemelerden üretilen bu sistem uzun yıllar dayanacaktır.

Kolay kullanım sağlayan ve uzun ömürlü olan bu sistemler, kış bahçesi nedir sorusuna da yanıt olmaktadır. Açılır kapanır pencerelerden oluşan kış bahçelerinde pencereler içe doğru katlanır. Tavan kısmı sabit cam veya gölgelik sistemi ile kapatılabilir. Bardaklar katlanabilir özellikte olup dört mevsim rahatlıkla kullanılabilir. Ek olarak, camlar temizliğe yardımcı olmak için içe doğru katlanabilir.

Kış bahçesi sisteminin en önemli özelliklerinden biri de ayrı bir oda olarak kullanılabilmesidir. Büyüyen bir bahçe veya yemek odası olarak kullanın. Sadece iç kısmını istediğiniz gibi yerleştirerek kış mevsiminin tadını çıkarabilirsiniz ve her mevsim kullanılabilir.

Sıcak yaz günlerinden sonbahar ve kış aylarının soğuk yağışlı günlerine kadar her mevsim kullanılabilir. Sıcak mevsimde, açıklık hissi veren bir alan yaratmak için pencereleri katlayabilirsiniz. Kışın yağmur, kar, dolu gibi doğal afetlerden etkilenmeden rahatlıkla oturabilirsiniz. İç ortama kesinlikle su sızdırmaz. Kahvenizi yudumlarken yağan yağmurun tadını çıkarabilirsiniz. Bu durumların tamamı kış bahçesi avantajları olarak ele alınmaktadır.