Kollu Bariyer ve Otopark Bariyerleri

Kollu Bariyer ve Otopark Bariyerleri
21.11.2022
148

Kollu bariyer sağladığı işlevsel özellikler ile birlikte ev ve işyerlerinde önemli bir görevi yerine getirir. Araçların park alanından girişini kontrol amacıyla tasarlanan bu parça, işlevsel şekilde çalışır. Özellikle güvenliğin çok önemli olduğu günümüzde, güven sağlayan fotovoltaik hücre ve manyetik döngü dedektörünün bağlanması olanaklıdır. Araç geçişi sonrasında ise bu şekilde otomatik kapanma yaparak pratik ve güvenli kullanım sunar.

Otomatik Bariyer

Kullandığımız otomatik bariyer sistemleri İtalyan markalarından oluşmaktadır. Bft ve Nice otomatik bariyer sistemleri sektöründe dünya lideri olan en üst segment markalardır. Üstün teknoloji donatımları sayesinde oluşabilecek tüm güvenlik sorunlarına karşı sizleri korur.

Kollu Bariyer Servisi

Kollu bariyer kullanımı park alanlarında araçların giriş ve çıkışını kontrol içindir. Güvenliği en iyi şekilde sağlayan malzemelerden birisi olarak öne çıkan bu malzeme, güvenli ve hızlı şekilde sunduğu kolaylık ile beraber ev, site ve işletmelere önemli rahatlık sağlar.

Araç geçişi öncesi ve sonrasında otomatik olarak kapandığı için iş gücünün de önemli ölçüde düşmesinde etkilidir. Aynı zamanda elektrik kesintisi veya arıza gibi durumlara dönük olarak da kollu bariyer manuel şekilde çalışabilir.

Kollu bariyer niçin kullanılır sorusuna bir yanıt olarak da güvenliğin yanında dışarısı ile ayrılmış olan bölgelerin hatlarının tayin edilmesi şeklinde yanıt verilebilir. Belirlenmiş olan alana dışarıdan giriş ve çıkış sağlanması istenmiyorsa kollu bariyer yine bu kapsamda önemli görevleri yerine getirir.

Programlanabilir olması sayesinde çalışma yapısı da istenen aralık ve sürelere göre tayin edilebilmektedir. Mikroişlemci kontrollü olması da uzaktan kumanda veya buton gereksinimi olmadan sistemin çalışmasını sağlar. Aynı zamanda ünitenin çalışıp çalışmadığını da tayin etmek için elektronik test anahtarı da bulunmaktadır. Gerektiğinde ise kullanım ihtiyacı için elektronik kart üzerinde de uyarı çıkış ışıkları barındırabilir.

Ayrıca Türkçe uyarı sistemi, sayaç çıkışı ve su geçirmez gibi özellikler de sistemin uzun ömürlü şekilde sorunsuzca kullanılmasını olanaklı hale getirir. Sistemde yer alan aç, kapat ve durdur emirleri de yine kullanıcıların kolay şekilde kontrolü için görev görür.

Kollu Bariyer

Kollu Bariyer Özellikleri Neler?

Kollu bariyer özellikleri itibariyle kullanıcı odaklı geliştirilmiştir. Hava koşullarından etkilenmemesi, özellikle yağıştan zarar görmemesi için su geçirmez özellikler taşır. Böylece hava koşullarına bağlı olarak görülebilecek sorunlara karşı önlem sunar.

Bunun yanında fotoselli, manyetik loop dedektör bağlantısı sunar ve açılıp kapanma sisteminin de kolay şekilde kullanıcı tarafından ayarlanmasına olanak tanır. Ayarlanabilir zaman özelliğiyle de birlikte otomatik kapanma fonksiyonu içerir. Genel olarak bu süre 0 – 60 saniye aralığında ayarlanmaktadır.

Özellikle çıkış veya girişin uzun sürebileceği, kontrol gerektiren noktalarda süreyi uzun tutmak kullanım açısından daha iyi sonuçların alınmasını sağlar.

Tüm giriş ve çıkışlar optik açıdan yalıtılmış olduğu için bu bakımdan da kullanım açısından yine önemli rahatlık sunar. Kart okuyucu olarak çalışan parçasının ise ek güç kaynağı olacağından kullanım esnasında olası kesintilere karşı önlem almak mümkündür. Otomatik bariyere güç uygulanması durumunda ise güvenliği sağlamak adına motorun yanmasını önleyecek devre kesini sistemi de bulunur.

Bu sistem özellikle motoru koruduğu kadarıyla sistemin zorlama ile açılmasının da önüne geçerek güvenliğin en iyi şekilde sağlanmasına yardımcı olur.

Özel alüminyum alaşımdan üretilmiş olan otomatik korkuluk üzerinde ise kullanım esnasında olası kaza risklerinin önlenmesi adına uyarı ışıkları bulunmaktadır. Otomatik korkuluğun alt kısmında ise otomatik el korumasına ve aynı zamanda da araçlara ya da insanlara dokunuşu zararsız hale getiren lastik fitil yer alır. Sistemin en önemli parçası olan korkuluk kısmının sorunsuz çalışması için dayanıklı malzemeden üretilmiş olması önemlidir. Bu sayede uzun ömürlü kullanım mümkün hale gelir.

Kollu Bariyer Nerelerde Kullanılır?

Kollu bariyer kullanım alanları oldukça fazladır. Günümüzde ev, site ve iş yerlerinde kullanılmaktadır. Kollu bariyerin korkuluk veya kol kısmı farklı ebatlarda bulunabilir. Bu sayede kullanım alanına göre doğru sonuçlar verecek olan ebatlarda seçim yapmayı kolaylaştırır.

Kol kısmının farklı ebatlarda bulunması kullanım alanını da belirlemeye yardımcı olur. Örneğin yayalar yerine araçların giriş ve çıkışlarını kontrol etmek için kullanılacaksa bu durumda standart araç geçiş boyutlarında olmaktadır.

Bunun dışında kısa ebatlara sahip olan bariyerler de örneğin rezidans gibi yerlerin iç geçişlerinde kullanılabilir. Temel olarak geçişi kontrol etmek için kullanıldığından ihtiyaç duyulan her yerde kollu bariyer çeşitleri kullanmak mümkündür.

Kollu bariyer modelleri sadece otoparklar için değil ticari alanlarda da kullanılarak önemli ihtiyaçları karşılamaya yardımcı olur. Fabrikaların ürün giriş çıkış alanlarında, özel otoparklarında, otel, yurt, büyük restoran, stadyum, eğlence merkezleri, AVM’ler gibi çok farklı alanlarda kullanım açısından uygunluk taşırlar.

Sistem ayarlanabilir yapıda olduğu için örneğin AVM gibi yerlerde gün boyunca bariyer açık tutulup AVM kapanış saati ile birlikte tamamen kapalı konuma getirilebilir. Bu şekilde kullanımlar da kollu bariyerlerin çalışma sistemi açısından son derece avantajlı durumlar sağlar.

Kollu bariyerler aynı zamanda OGS, HGS gibi sistemler ile de çalışabilir ve bu türden alanlarda da ihtiyaca göre entegre edilebilirler. Kart okuyuculu, parmak izi okuyuculu, bilet alıp vererek açılma gibi çok fonksiyonel olanaklar da sunan kollu bariyerler bu bakımdan kullanıcı odaklı ve yönetimi kolay sistemler olarak kabul edilmektedir.

Otopark kollu bariyer sistemi otopark giriş ve çıkış araç yapan sayısı da hesaplanabilir. Bu sayede işletme olarak görev yapan otoparklar için gün sonu hesaplamak da mümkün hale gelir. Başka bir deyişle sistemin entegrasyonu ile gün içinde ne kadar açıldığının belirlenmesi günlük otopark kazançlarının tespiti açısından da önemli kolaylık sunar. Aynı zamanda yaşam alanları için de sistem yine bu şekilde kullanıldığında kaç araçlık boş yer kalmış olduğunu da ifade etmek açısından kolaylık sunar.

Kollu bariyerler tetik verme özelliğiyle de kullanılabilir. Böylece HGS etiketleriyle birlikte kollu bariyerin ana kartına doğrudan sinyal gönderilir ve etiketi programlar aracılığıyla sorgulayarak geçiş hakkı tanınmaktadır. Sistem ev ve işletme giriş çıkışları için oluşturulacak etiketlerin araç camında tutularak yine pratik şekilde giriş ve çıkış işlemlerinin sağlanabilmesi açısından yardımcı olur.

Fotoseller sayesinde aracın yaklaştığı durumlarda bariyer kolu havaya kalkar ve yine algılama sayesinde aracın bariyer altında olduğu süre boyunca açık kalır. Aracın geçişi sonrasında ise otomatik olarak aşağıya indiği için ek birisine ihtiyaç duymadan kullanılabilir.

Kollu Bariyer Fiyatları

Kollu bariyer fiyatları tercih edilecek modele göre farklılık taşır. Ürünün bariyer kısmının uzunluğu ve sistemin sahip olduğu özellikler fiyatlar üzerinde etkilidir. Satın alırken belirli noktalara dikkat etmek doğru ürünü almayı mümkün kılar. Bazı modeller doğrudan ayarlanabilir yapıdayken bazılarında parmak izi, kart veya şifreli kart okuyucu sistemler de dahil edilebilir.

Bu türden seçimler de fiyatların değişkenlik göstermesine neden olur. Ancak her durumda kollu bariyer çeşitleri sağladıkları pratik ve güvenli kullanım ile birlikte ihtiyaç duyulan alanlarda beklentileri en iyi şekilde karşılamayı başarır. Araç giriş çıkışlarının kontrol altında tutulması, istenilen bölgede güvenliğin sağlanması ve benzeri kullanımlar açısından kollu bariyer modelleri arasından seçimde bulunabilirsiniz.

Dayanıklı yapıları ile uzun süreli kullanıma sahip olan bu ürünler aynı zamanda olası arıza durumlarında da kolayca tamiri yapılabilen sisteme sahiptirler. Bu sayede otmatik kapı motoru sistemlerinde uzun vadede maddi olarak tasarruf olanağı sunarlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.